Kur vyks pasaulio krepšinio čempionatas 2023?
2023 metais FIBA pasaulio krepšinio čempionatas sugrįš į Aziją, kur vyks rugpjūčio 25 – rugsėjo 10 dienomis. Čempionatas išsiskirs tuo, kad pirmą kartą bus rengiamas trijose skirtingose šalyse: Filipinuose, Indonezijoje ir Japonijoje. Ši unikali koncepcija leis šalims pasidalinti organizavimo atsakomybę ir kartu pristatyti krepšinį visai Azijos ir Okeanijos regionui.
32 pasaulio rinktinės iš keturių žemynų atvyks į Aziją, kad kovotų dėl prestižinio FIBA pasaulio krepšinio čempionato titulo. Šis čempionatas taip pat turės didelę reikšmę, nes pagal jo rezultatus bus paskirstytos vietos Paryžiaus olimpinėms žaidynėms 2024 metais. Pasaulio čempionatas yra vienas svarbiausių krepšinio renginių, todėl komandos išnaudos visas galimybes patekti tarp geriausių.
Čempionato vietos: Filipinai, Indonezija, Japonija
Filipinai, Indonezija ir Japonija yra trys šalys šeimininkės, kurios dalinsis garbę organizuoti 2023 metų FIBA pasaulio krepšinio čempionatą. Visos trys šalys yra Azijos ir Okeanijos zonos narės ir turi gilias krepšinio tradicijas.
Filipinai yra laikomi krepšinio lopšiu Azijoje, kur šis sportas yra susilaukęs didžiulio populiarumo. Čempionato metu Filipinuose vyks grupių etapo rungtynės, ketvirtfinaliai bei visos atkrintamųjų varžybų iki pat finalo. Sostinėje Maniloje esančiose arenose „Mall of Asia” ir „Araneta Coliseum” žais A, B, C ir D grupės.
Indonezijoje naujai pastatytoje arenoje, talpinančioje 16,5 tūkst. žiūrovų, rungtyniaus G ir H grupės. Indonezija siekia populiarinti krepšinį šalyje ir pasaulio čempionatas tam suteiks puikią progą.
Japonijoje naujoje arenoje, kurią paprastai naudoja „Ryukyu Golden Kings” komanda, kovos E ir F grupės. Arena talpina 10 tūkst. žiūrovų ir yra puikiai pritaikyta aukščiausio lygio rungtynėms.
Rungtynių arenos ir miestai
Iš viso pasaulio čempionato rungtynės vyks penkiose arenose, įsikūrusiose keturiuose miestuose. Dvi arenos yra Filipinų sostinėje Maniloje, po vieną Indonezijoje, Japonijoje ir dar viename Filipinų mieste Bulacan.
Maniloje esanti „Mall of Asia” arena talpina 15 tūkst. žiūrovų ir joje vyks A bei B grupių susitikimai. Kita Manilos arena – „Araneta Coliseum”, turinti 15,5 tūkst. vietų, priims C ir D grupes.
Džakartos priemiestyje esanti nauja arena bus namais G ir H grupėms. Ši moderni arena talpins 16,5 tūkst. krepšinio gerbėjų.
Okinavoje, Japonijoje, naujutėlėje arenoje rungtyniaus E ir F grupės. Ši arena paprastai yra Japonijos krepšinio lygos komandos „Ryukyu Golden Kings” namų arena.
Visas finalinis čempionato etapas, įskaitant ketvirtfinalius, pusfinalius ir finalą, vyks didžiausioje iš visų arenų – Bulakano „Philippine Arena”, talpinančioje net 55 tūkst. žiūrovų. Tai bus įspūdinga kulminacija turnyrui, kur paaiškės naujas pasaulio čempionas.
Čempionato tvarkaraštis ir etapai
FIBA pasaulio krepšinio čempionatas vyks beveik tris savaites ir susidės iš kelių etapų. Pirmajame etape 32 komandos bus suskirstytos į 8 grupes po 4 komandas. Jos varžysis tarpusavyje, o dvi geriausios kiekvienos grupės komandos pateks į antrąjį etapą.
Antrajame etape 16 komandų bus padalintos į keturias naujas grupes, kur tęs kovą dėl kelialapio į ketvirtfinalį. Ketvirtfinalyje paaiškės 8 komandos, pretenduosiančios į pasaulio čempionų vardą. Pralaimėjusios ketvirtfinalius komandos sužais tarpusavyje dėl 5-8 vietų.
Pusfinaliai ir finalai lems, kas laimės prestižinį FIBA pasaulio krepšinio čempionato trofėjų ir aukso medalius. Bronzos medalių likimas išsispręs dvikovoje dėl trečios vietos.
Grupių etapas ir antras etapas
Grupių etapas vyks rugpjūčio 25-30 dienomis. Per 6 dienas visos 32 komandos sužais po tris rungtynes savo grupėse. Dvi geriausios komandos iš kiekvienos grupės pateks į antrą etapą, kuris prasidės rugpjūčio 31 d. ir tęsis iki rugsėjo 3 d. Grupių etape visos komandos stengsis surinkti kuo daugiau pergalių, kad užsitikrintų geresnę poziciją antrajame etape.
Antrajame etape 16 komandų bus padalintos į keturias naujas grupes po 4 komandas. Šiame etape komandos taip pat varžysis tarpusavyje, o dvi geriausios kiekvienos grupės komandos žengė į ketvirtfinalius.
Etapas | Datos | Komandų skaičius |
---|---|---|
Grupių etapas | 08.25 – 08.30 | 32 komandos (8 grupės po 4) |
Antras etapas | 08.31 – 09.03 | 16 komandų (4 grupės po 4) |
Ketvirtfinaliai, pusfinaliai ir finalas
Paskutinė pasaulio krepšinio čempionato fazė prasidės rugsėjo 5 d. ketvirtfinalių rungtynėmis. Šiose atkrintamosiose varžybose susitiks 8 stipriausios čempionato komandos. Ketvirtfinaliai vyks rugsėjo 5-6 dienomis, o jų nugalėtojai pateks į pusfinalius, vyksiančius rugsėjo 8 d.
Pusfinalių etape liks keturios komandos, kurios kausis dėl finalo ir trečios vietos. Rugsėjo 10 dieną vyks išsvajotasis finalas ir rungtynės dėl trečios vietos. Didžiausioje iš čempionato arenų – Filipinų „Philippine Arena”, talpinančioje 55 tūkst. žiūrovų, paaiškės naujasis planetos krepšinio karalius ir prizininkai.
Pralaimėjusios ketvirtfinalius komandos tarpusavyje rungtyniaus dėl 5-8 vietų, šios rungtynės vyks rugsėjo 7-8 dienomis.
Dalyvaujančios komandos ir jų pasiskirstymas
Pasaulio krepšinio čempionate dalyvaus 32 komandos iš įvairių žemynų – 5 komandos iš Afrikos, 7 iš Amerikos, 6 iš Azijos ir Okeanijos bei 12 komandų iš Europos. Žvilgtelėkime, kaip jos pasiskirstę pagal regionus ir kokia yra burtų traukimo ceremonijos reikšmė.
Komandų pasiskirstymas pagal regionus
Afrikoje vyko Afrikos krepšinio čempionatas, kuriame paaiškėjo penkios komandos, pateksiančios į pasaulio čempionatą. Tai yra Dramblio Kaulo Krantas, Pietų Sudanas, Egiptas, Nigerija ir Kamerūnas.
Iš Amerikos žemyno kelialaipius į FIBA čempionatą gavo septyni atstovai: Venesuela, Kanada, Jungtinės Amerikos Valstijos, Portorikas, Dominikos Respublika, Brazilija ir Meksika. Jie užsitikrino vietas per šio žemyno atrankos turnyrą.
Iš Azijos ir Okeanijos kvotą gavo šešios rinktinės. Be trijų šeimininkių – Japonijos, Filipinų ir Indonezijos, į čempionatą pateko dar trys komandos: Australija, Naujoji Zelandija ir Kinija.
Europa delegavo daugiausia komandų – iš viso 12. Pagal FIBA reitingą į čempionatą pateko Ispanija, Prancūzija, Serbija, Graikija, Slovėnija, Italija, Vokietija ir Lietuva. Keturios komandos – Suomija, Gruzija, Juodkalnija ir Latvija – užsitikrino vietas per atrankos turnyrą.
Grupių sudėtis ir burtų traukimo ceremonija
Burtų traukimo ceremonija, vykusi kovo 29 d. Maniloje, nulėmė, kaip 32 komandos bus suskirstytos į aštuonias grupes. Pagal FIBA reitingą ekipos buvo padalintos į 8 krepšelius, iš kurių traukiant burtus sudaromos grupės, turinčios po 1 komandą iš kiekvieno krepšelio. Šio proceso tikslas yra užtikrinti grupių sudėties tolygumą.
Burtai lėmė, kad turnyre intriguojančiai atrodys kelios grupės. A grupėje susitiks JAV, Graikija, Naujoji Zelandija ir Jordanija. 2019 metų finalininkai Argentina ir Ispanija pateko į B grupę, kurioje dar žais Japonija bei Pietų Sudanas. Serbija ir Kinija kovos C grupėje, o taip pat sudėtingoje D grupėje rungtyniaus Prancūzijos ir Lietuvos rinktinės.
Krepšelis | Komandos |
---|---|
1 | JAV, Ispanija, Prancūzija, Serbija, Graikija, Slovėnija, Australija, Kanada |
2 | Italija, Naujoji Zelandija, Vokietija, Puerto Rikas, Lietuva, Kinija, Brazilija, Argentina |
3 | Filipinai, Egiptas, Venesuela, Juodkalnija, Jordanija, Gruzija, Dominikos Respublika, Meksika |
4 | Suomija, Pietų Sudanas, Japonija, Dramblio Kaulo Krantas, Kamerūnas, Latvija, Indonezija, Nigerija |
Čempionato reikšmė ir istorija
Pasaulio krepšinio čempionatas – tai vienas svarbiausių renginių šio sporto kalendoriuje. Čempionatas turi ilgą istoriją, o jo laimėtojų taurė laikoma vienu geidžiamiausių trofėjų krepšinyje. Pažvelkime į krepšinio kultūros svarbą ir čempionato reikšmę olimpinėms žaidynėms.
Krepšinio kultūra ir istorija
Krepšinis yra populiari sporto šaka visame pasaulyje, tačiau ypač didelio susidomėjimo sulaukia Amerikoje ir Europoje. Jungtinės Amerikos Valstijos yra laikomos krepšinio gimtine, ten šis žaidimas išpopuliarėjo XX a. pradžioje ir pasklido po visą šalį.
Europoje krepšinis taip pat turi gilias tradicijas. Ypač stipria krepšinio mokykla garsėja buvusios Jugoslavijos šalys – Serbija, Kroatija, Slovėnija. Jų žaidėjai dominuoja Europos klubiniuose turnyruose ir sudaro stiprias nacionalines rinktines.
Pietų Amerikoje krepšinis yra antra pagal populiarumą sporto šaka po futbolo. Argentinos ir Brazilijos rinktinės nuolat kovoja dėl medalių tarptautinėse varžybose.
Azijoje krepšinis taip pat sparčiai populiarėja, ypač Kinijoje ir Filipinuose. Šiose šalyse auga susidomėjimas NBA lyga, o vietos krepšininkai skinasi kelią į geriausių pasaulio lygų gretas.
Čempionato reikšmė olimpinėms žaidynėms
FIBA pasaulio krepšinio čempionatas ne tik išaiškina planetos čempionus, bet ir turi didelę reikšmę olimpinėms žaidynėms. Olimpiada yra svarbiausias ir prestižiškiausias sporto renginys, todėl visos krepšinio komandos siekia jame dalyvauti.
Pasaulio čempionatas yra vienas svarbiausių atrankos etapų į olimpines žaidynes. Pirmosios dvi čempionato komandos automatiškai patenka į olimpinį turnyrą, o likusios dalyvauja papildomame atrankos turnyre, kur paaiškėja dar keturios olimpiados dalyvės.
Į Paryžiaus olimpines žaidynes 2024 metais pateks dvi geriausios pasaulio čempionato komandos. Dar keturios gaus progą kovoti atrankos turnyre. Likę keturi olimpiados kelialapiai atiteks zonų atrankos varžybų ir vienam specialios FIBA komisijos skiriamam dalyviui.
Būtent dėl olimpiados svarbos pasaulio čempionatas sulaukia didžiulio susidomėjimo. Visos rinktinės stengiasi parodyti geriausią žaidimą ir užsitikrinti vietą Paryžiaus žaidynėse.
2023 metų pasaulio čempionatas žada būti įdomus ir nenuspėjamas. Filipinuose, Indonezijoje ir Japonijoje pamatysime geriausius planetos krepšininkus, kovojančius dėl čempionų titulo ir kelialapių į Paryžių. Palaikykime saviškius ir mėgaukimės aukščiausio lygio krepšiniu!